ניכור הורי במהופך

תופעת הניכור קיבלה תהודה בעולם המשפט. ההדים לה זכתה התופעה הופיעו הודות לאקורדים הצורמים שתופעה זו הותירה בתודעה הציבורית בכלל והמשפטית בפרט. הניכור מתבטא ביחס של זרות שמגלה ילד או ילדה כלפי אחד ההורים, ובדרך כלל בעידוד ההורה האחר.

לא אחת נוצר ניכור מכיוון אחר – ניכור של ההורה עצמו. ההורה מגלה יחס של זרות לילדיו בעידוד בן או בת זוג חדשים שנכנסים לחייו. הניכור הוא אחד מהמחירים הכבדים יותר של זוגיות חדשה המתבטאת בנתק כמעט מוחלט בין הורים לילדים. ברור אפוא שמערכת זוגית המושתתת על יחסי שליטה שתוצאותיהם, בין היתר, יצירת נתק בין בן הזוג לילדיו איננה אלא מערכת חולה המצריכה טיפול בפני עצמו.

אזלת היד של הילדים חסרי הישע להתמודד עם החומה שנבנית סביב ההורה המנכר מולידה יאוש בקרב ההורה המשמורן המתקשה לפרוץ חומה זו.

הרגישות הטמונה בסיטואציה מחייבת דרכי פעולה חכמות, ואסטרטגיה שתוביל בסופו של יום לנתיב בו יצעדו הילד וההורה יחדיו על אף חומת הניכור שנבנתה. הניסיון מלמד כי כאשר מנסים להתמודד התמודדות ישירה מול ההורה המנכר, ניסיון זה מסלים את הניכור ומותיר את התופעה על כנה.

יטיב לעשות ההורה המשמורן אם ישכיל להתעלות על המצב ויראה את טובת הילד אל מול עיניו. במצב דברים זה הדרך המועילה ביותר היא לשלב בין גישות הנשענות על יסודות מעולם הפסיכולוגיה, החינוך, העסקים.

הטלת סנקציה משפטית בלבד אולי תתן מענה ברמה הכלכלית אך תותיר את המצב המשפחתי במקום הנמוך ביותר, לעומת זאת הליך משפטי אשר בגדרו יינתן מענה כאמור יצמיח את התוצאה הראויה.

כדי להגן על הקשר בין הורה לילד, יש להבטיח את הקשר ולעגן אותו בהתערבות מקצועית בהתאם לשלב הניכור ולאופיו. לא פעם הסנקציה הכלכלית מצד בית המשפט דוחפת לשינוי ועיני ההורה המנכר נפערות נוכח הטיפול לו הוא זכה במסגרת הניסיון להבטחת הקשר.

המצב התודעתי החדש מוליד את התובנה הבלתי נמנעת ביחס לאחריות ההורית ולערכה בעבור הילדים. ההורה עשוי אף להבין כי הוא מצוי במערכת זוגית גדושה בנגעים שאינם ניתנים לריפוי וממקום זה יקל בעיניו לצאת ממנה.

לעתים הניכור מגיע לכדי מצב בלתי הפיך, לכן עם הניצנים הראשונים של ניכור, יש לפעול מידית כדי להימנע ממצב עשוי שהסיכויים לשנותו אפסיים. על ההורה המשמורן מוטלת אחריות כבדה לשמור על טובת הילד ולפעול ככל שיש בידו לתכלית זו גם כאשר נדרשות ממנו תעצומות נפש בלתי נדלות.

  • חשוב לזכור התוצאה הרצויה אינה בהכרח התוצאה המשפטית שאנו שואפים לה, לכן לפני כל פעולה משפטית נשאל מהי התוצאה המשפחתית אליה אנו שואפים. לרווחה הרגשית של הילד ולבריאותו הכוללת אין מחיר וודאי לא משפטי. ניתן לחסוך באנרגיות שליליות ולהגיע לתוצאות הרצויות הודות לשינוי תודעתי ולהכרה בערכים העולים בשיעורם מכל ערך אחר.

לתיאום פגישה

אנא מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר.