חשיבותה של צוואה

עריכת צוואה נועדה לתת מענה לרצונו האישי של האדם העורך אותה – המצווה. אם מסתמכים על החוק, אין צורך לערוך צוואה כי חוק הירושה קובע באורח ברור כיצד יחולק רכושו של אדם לאחר מותו. הבעיה מתעוררת כאשר איננו מעוניינים בהתערבותו של החוק בעניינינו האישיים וברכוש שצברנו במהלך חיינו או כאשר החוק איננו נותן מענה לנסיבות האישיות שלנו. די במחשבה שהמדינה תיכנס לנו לכיס ולרכוש כדי להבין את חשיבות הצוואה. באמצעות צוואה הפרט הוא המחליט הבלעדי מה יעשה ברכושו וכיצד הוא יחולק.

כוחה של צוואה, בין היתר, הוא במתן מענה לשלל תרחישים משפחתיים אשר אינם מקבלים ביטוי בחוק הירושה. כך למשל הורה שהעניק לאחד מילדיו סכום נכבד לרכישת דירה, סביר שאותו אב יבקש לתת את אותו סכום ליתר ילדיו כשיתעורר צורך זה בחייהם. מצב זה דורש מנגנון ביצוע שניתן ליישמו רק באמצעות צוואה. בהיעדר צוואה אנו חשופים לחלוקת רכוש בלתי הפיכה ולנזקים אשר לא ניתן לאמוד את שיעורם.

חשיבות נוספת לצוואה מתעוררת כאשר נכנס גורם שלישי למשפחה כגון בן או בת זוג וילדיהם. לא פעם הזוגיות החדשה יוצרת דינמיקה שמשפיעה על מערך היחסים בין הורים לילדיהם באופן שגורם לאחד הצדדים או לשניהם להימנע מלדון או מלעסוק בענייני רכוש ובעניינים הכרוכים במוות. הרצון לשמור על שלמות הזוגיות והמשפחה מוביל בסופו של יום להרס ברגע האמת.

בתפיסה שלנו חדורה האמונה כי עם תחילתה של זוגיות חדשה הרכוש שנצבר קודם לזוגיות איננו חלק מהרכוש המשותף, ויותר מכך, הסכם ממון מתגבר על שלל הקשיים המאפיינים מצבים דוגמת אלו שהוזכרו לעיל. למען הסדר הטוב יודגש כי אין קשר בין הסכם ממון לבין צוואה לעניין זה. בעוד שכוחו של הסכם ממון יפה כל זמן שהחתומים עליו עדיין בחיים, כוחה של צוואה יפה לאחר מות המצווה בלבד, ואין השניים דרים בכפיפה אחת.

תכליתו של הסכם ממון הוא הסדרת היחסים הרכושיים של בני הזוג כאשר אלה באים על סיומם, ואילו צוואה מסדירה את חלוקת הנכסים לאחר המוות בלבד. עמדנו אך מקצת על מצבים המחייבים עריכת צוואה. בפועל קיימים אין ספור תרחישים אשר אינם מקבלים מענה בחוק אלא בצוואה מותאמת אישית לכל מצב ומצב.

יודגש בהקשר זה כי עריכת צוואה היא מקצוע בפני עצמו וככזה נדרשת מומחיות בתחום, שליטה מלאה בחוק הירושה, בפסיקה רלוונטית ויכולת בניסוח מנגנונים אשר תכליתם להתגבר על מכשולים שעלולים לחבל בגלגלי הצוואה.


על מנת לוודא שהצוואה מדויקת, כתובה כהלכה ועומדת בכללי החוק, עליה להיות ערוכה ע"י עו"ד שתחום עיסוקו הוא תחום המשפחה ועריכת צוואות, עו"ד ששולט ברזי השפה ובדקויותיה. די באות אחת שאיננה במקומה כדי לשנות סדרי עולם.

בברכת אריכות ימים
עו"ד סיגל בר אל

לתיאום פגישה

אנא מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

    כתיבת תגובה

    האימייל לא יוצג באתר.